שדרות יצחק רבין 18, עפולה

אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוקות

במצבים של חשד לדיספלזיה בתינוקות מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד פרקי ירכיים.

האולטרסאונד הוא הכלי המועדף לבירור שכן הוא אינו פולט קרינה ולכן אינו מסוכן לפעוט. 
אולטרסאונד פרקי ירכיים לתינוקות היא בדיקה של המבנה ושל המנח של מפרקי הירכיים. הבדיקה מבוצעת במקרים בהם יש הפרעה בהתפתחות של מפרק הירך וחשד לדיספלזיה בתינוקות והיא בטוחה לגמרי.

מהי דיספלזיה?

מפרק הירך כולל שני קצות עצם המתחברים יחד למפרק כולו. קצה עצם אחד מעוגל בקצהו, והקצה השני, שאליו 'נכנס' הקצה המעוגל, הוא שקוע וקעור. (בדומה למכתש ועלי) בצורה זו הפרק יכול לנוע באופן חופשי, תוך שהוא נשמר במקומו.
דיספלזיה היא מצב שבו אותו שקע רדוד מדי, לא מספיק קעור, ולכן העצם בעלת הקצה העגול עשויה 'לברוח' – וכך נוצרים נקע או פריקה המכונים דיספלזיה. דיספלזיה מופיעה לפי הספרות באחד לכאלף תינוקות ועלולות להיות לה השלכות רבות:
  • הרגל עלולה להיות לכאורה קצרה יותר
  • תיתכן אסימטריה בקפלים בירך ובעכוז
  • תיתכן הגבלה ביכולת לפסק את הירכיים
  • ילדים שכבר הולכים עלולים לצלוע
זיהוי הבעיה אינו מספיק מדויק כאשר נעשה באבחון חיצוני בלבד, ועל כן כאשר ישנו חשד לבעיה בפרק הירך, יתבצע אולטרסאונד פרקי ירכיים.

מהי בדיקת אולטרסאונד פרקי הירכיים?

זוהי בדיקה של המבנה ושל המנח של מפרקי הירכיים. אולטרסאונד פרקי ירכיים נעשה כמו כל בדיקת אולטרסאונד אחרת – בעזרת מתמר מיוחד אשר מועבר על האזור הנבדק, לאחר שעל העור נמשח ג'ל מיוחד שמוליך טוב יותר את האותות שמייצר המתמר. האולטרסאונד הוא הכלי המועדף לבירור בעיית הדיספלזיה, שכן הוא אינו פולט קרינה ולכן אינו מסוכן לפעוט.

באיזה מקרים תבוצע בדיקת פרקי ירכיים לתינוק?

ברוב בתי החולים והמרפאות לא נהוג כיום לעשות את הבדיקה באופן שגרתי לכל התינוקות, אלא רק במצבים שבהם יש חשד לקיום ההפרעה. חשד כזה יכול לעלות במקרים הבאים:
  • תינוקות שבמשפחתם התגלו מקרי דיספלזיה
  • כאשר בבדיקה רפואית גופנית מתגלות תופעות כמו: הגבלה בפישוק, אסימטריה של הקפלים ברגליים, פישוק רחב, עיוות בכפות הרגליים או "קליק" הנשמע בעת הנעת הירכיים
  • במקרה שהתגלו סימנים מחשידים במהלך ההיריון והלידה: מצג עכוז, כמות מועטה של מי שפיר, הריונות מרובי עוברים
  • במקרים של פגות

מתי ואיך מבוצעת הבדיקה?

הבדיקה נמשכת כ-20 דקות בממוצע, ללא הרדמה. מומלץ להאכיל את התינוק לפני כן כדי שיהיה רגוע ונינוח ולהלבישו בבגדים הנוחים להפשטה. הבדיקה אינה כואבת אולם יכולה לגרום למעט אי נוחות.
הבדיקה נעשית לרוב כ־6 שבועות לאחר הלידה.
מומלץ לא לעשות את הבדיקה מוקדם מדי – כדי לא לקבל ממצא חיובי שגוי. מנגד לא רצוי לדחות את הבדיקה לגיל מבוגר מדי, שכן האיחור באבחון עלול לגרום לאיחור במתן הטיפול המתאים.
לאחר גיל שנה נבדק החשד לדיספלזיה באמצעות צילום רנטגן ולא באולטרסאונד, דבר הכרוך בחשיפת הפעוט לקרינה ולכן רצוי לעשות לפני כן את הבדיקה.

האם הבדיקה כרוכה בסיכון ואלו תופעות לוואי עלולות להופיע בעקבותיה?

מדובר בבדיקה לא פולשנית שאינה מבוססת על חשיפה לקרינה כמו למשל רנטגן ולכן היא בטוחה לתינוק. לא ידוע על תופעות לוואי או על סיכונים כלשהם שקשורים לבדיקה.

מה קורה לאחר בדיקת אולטרסאונד ירכיים?

הטיפול בפעוט ייקבע בהתאם לתוצאות. אם לא תתגלה דיספלזיה, לא יידרש כל טיפול (אלא אם ישנה בעיה אחרת שאינה דיספלזיה)
אם התגלתה דיספלזיה, ניתן לטפל בה בדרכים שונות לפי המלצת הרופא. יש לציין כי אפשרויות הטיפול הקיימות כיום נחשבות כבעלות סיכויי הצלחה גבוהים למדי.

נבחרת הרופאים של מדיקה RMC

זימון תור

הזינו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם

ברוכים הבאים לרשת medica מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית:

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​